Napływ obcokrajowców zza wschodniej granicy – szansa czy zagrożenie gospodarcze?

Napływ pracowników z krajów wschodniej granicy to temat, który coraz częściej pojawia się w ramach wypowiedzi ekspertów od rynku pracy. Jednak należy brać pod uwagę, że Polska może być atrakcyjnym rynkiem pracy przede wszystkim dla pracowników z Ukrainy, co wynika z problemów tego kraju politycznych, gospodarczych. Dla pracowników z takich krajów jak Białoruś czy Rosja polski rynek pracy wcale nie jest atrakcyjny w stosunku do rynków pracy krajów zachodniej Europy. Z tego powodu trudno spodziewać się bardzo dużego napływu pracowników z tych krajów.

Wskazuje się, że napływ pracowników zza wschodniej granicy dotyczyć może chęci wykonywania zawodów wymagających najprostszych umiejętności. Wielu pracodawców widzi w tym szansę, by rynek pracy w Polsce nie stał się rynkiem nasyconym. Jednak nadal wysokie bezrobocie w Polsce sprawia, że znalezienie w Polsce pracy nie jest wcale proste.
Napływ pracowników zza wschodniej granicy nie stanie się problemem dla Polski, jeśli Polska nie przyśpieszy znacznie tempa rozwoju gospodarczego. W obecnej sytuacji w Polsce jest mała liczba miejsc pracy dla specjalistów. Jednocześnie najprostsze zawody nie zapewniają dużo większych zarobków w stosunku do tych, które pracownicy uzyskują w krajach wschodniej Europy, gdzie z drugiej strony pracownik nadal może liczyć na dużo większą stabilność pracy.
Napływ obcokrajowców, gdyby wystąpił, może być szansą na zastąpienie pracowników, którzy z Polski wyjechali. Bardzo duża emigracja z Polski jest, bowiem niewątpliwym problemem dla rynku pracy.

Comments are closed.

  • Dobre finansowanie swojej firmy.

    Prowadząc własną firmę bardzo często chcemy się rozwijać. Do tego jednak potrzebne są środki finansowe, które można by było zainwestować w nowy sprzęt, szkolenia kadry, lub stworzenie kolejnych miejsc pracy w celu poprawienia wydajności. Jest to oczywiście dość trudne. Banki bardzo chętnie udzielają kredytów przedsiębiorcom, chociaż stwarza to pewne ryzyko, gdyż koszty tego typu zobowiązań …Read More »
  • Ciężkie do zdobycia pieniądze- nastolatek.

    Młodzież boryka się z problemami finansowymi nie od dziś. W wieku młodzieńczym masa ludzi zaczyna się buntować, ich potrzeby stale rosną, pogłębiają się też różnice majątkowe między dziećmi. Przyczynia się to do tego, że młodzi, a chcący być niezależni młodzi po prostu nie szanują pieniędzy, rodziców, którzy na nie ciężko pracują. Niestety, coraz więcej dzieciaków …Read More »
  • Jak znaleźć najlepszą usługę private banking?

  • Oszczędności i prowadzenie gospodarstwa domowego

    Oszczędzanie jest bardzo dobrym nawykiem. Jest to pożądane zwłaszcza w sytuacjach, gdy brakuje nam [pieniędzy. Jednak nie jest to wyłączność! Warto jest odpowiednio zarządzać pieniędzmi nawet jak sami nie odczuwamy ich braku. Zobaczymy, że bez niepotrzebnego wydawania pieniędzy, po krótkim czasie będziemy mieli możliwość zakupu czegoś co naprawdę nam się przyda i przyniesie nam dużo …Read More »